Producenci
Grządki podwyższone - dlaczego, jakie, czym wypełnić?
Grządki podwyższone - dlaczego, jakie, czym wypełnić?

Jeszcze niedawno grządki podwyższone przez niektórych były uznawane jako krótkotrwała moda. Tymczasem w różnej formie są z nami już od dawna i znamy je chociażby jako skalniaki czy inspekty. Na podwyższeniu uprawia się też szparagi. A historyczne odkrycia mówią, że w ten sposób uprawiano rośliny już 300 lat p.n.e.

Dużo wskazuje też na to, że zostaną z nami na bardzo długo i będą przybierać nowe formy. Zwłaszcza piętrowe i to nie tylko w ogrodach, w których jest mało miejsca.

A jeśli już zdecydujesz się na podwyższone grządki to warto zapoznać się z tym krótkim artykułem do końca. Zapraszam!

Zalety podwyższonych grządek

Jak wszystko, tak i podwyższone grządki mają swoje plusy oraz minusy. Na początek te pierwsze:

#1: Gleba. Takie grządki idealne są w miejsca gdzie gleba jest zanieczyszczona lub słaba (a na działki budowlane przeznaczone są najsłabsze gleby). Grządki możemy wypełnić taką glebą, jakiej potrzebujemy.

#2: Estetyka. Ogród z takimi grządkami wygląda schludniej i czyściej. Ściany grządek utrzymują glebę, a ścieżki dzięki temu są czyste. Łatwiej o tą czystość zadbać.

#3: Ergonomia. W skrócie: Twój kręgosłup Ci za to podziękuję. Nie musisz się aż tak schylać.

#4: Ciepło. Grządki podwyższone szybciej się nagrzewają i jest to ważne zwłaszcza na wiosnę. Rośliny szybciej zaczynają rosnąć i można wcześniej sadzić/siać.

#5: Niepełnosprawni. Takie grządki ułatwiają pracę w ogródku osobom niepełnosprawnym.

#6: Gleba po raz drugi. W każdej grządce możesz przygotować inną glebą (np. w jednej bardziej obojętną, w drugiej kwaśną) i w każdej posadzić inne rośliny. A gleba nie zmiesza się między sobą.

#7: Woda. Dużo lepiej będzie dostawać się w głębsze warstwy gleby w grządce. Sprawdzi się to zwłaszcza na obszarach z ciężkim gliniastym podłożem.

#8: Ochrona. Podwyższona grządka może mieć stałe dno, ograniczając w ten sposób dostęp szkodników od spodu oraz zakrywaną górę (np. foliową), co zapewnia też lepszą temperaturę roślinom.

#9: Ochrona po raz drugi. Podwyższona grządka ochroni też rośliny przed zwierzętami domowymi i dziećmi :)

#10: Chwasty. Nie będzie ich mniej wbrew obiegowym opiniom. Ale za to łatwiej się je usuwa.

#11: Ekspansywność. Grządki podwyższone pomagają utrzymać rozwój rośliny w ryzach. Sprawdza się to np. w przypadku mięty czy malin.

Grządki podwyższone w ogrodzie warzywnym

Wady podwyższonych grządek

To teraz czas na negatywne strony używania podwyższonych grządek:

#1: Ziemia. Trzeba ją kupić, by wypełnić grządki. No chyba, że masz jakieś zbędne górki na swojej działce, których chcesz się pozbyć.

#2: Koszt. Za ich budowę lub zakup trzeba zapłacić.

#3: Susza. Latem gleba będzie tu schnąć bardzo szybko.

#4: Podlewanie. Przez to, że gleba jest przepuszczalna i uniesiona wyżej, woda będzie uciekać szybciej, więc trzeba podlewać częściej.

#5: Ciepło. Gleba ogrzewa się tu szybciej, ale gdy jest zbyt ciepło nie będzie to korzystne dla korzeni.

#6: Zimno. Jeśli posadzisz w podwyższonych grządkach rośliny zimujące (np. byliny) to mogą wymarznąć. Trzeba je ochronić na ten czas.

Warzywnik drewniany, czyli jak zrobić podwyższone grządki?

Chyba najbardziej popularne są te drewniane. Najlepiej wpasowują się w klimat ogrodu i najłatwiej je wykonać. Drewno jest łatwym w obróbce materiałem i możesz dzięki temu wykonać grządkę o dowolnych rozmiarach. Teoretycznie wystarczą 4 deski, kilka gwoździ lub wkrętów i gotowe.

Warto jednak dokładnie przemyśleć taką konstrukcję.

O czym pamiętać?

#1: Deski powinny być grube (min. 3 cm grubości), tak by grządka nie rozeszła się pod wpływem gleby, którą w niej umieścimy.

#2: W narożnikach warto dać kantówki o przekroju 8x8 cm, by wzmocnić konstrukcję w tych miejscach i również zapobiec rozejściom.

#3: W przypadku długich grządek koniecznie trzeba je wzmocnić dodatkowymi poprzeczkami, które również zapobiegają rozejściom.

Na poniższym szkicu dokładnie widać schemat grządki podwyższonej zbudowanej zgodnie z tymi założeniami.

Plan konstrukcji - grządka podwyższona z drewna

Pamiętaj o tym, że grządka będzie miała kontakt z wodą. Dlatego trzeba zabezpieczyć konstrukcję przed tym czynnikiem. Najłatwiej byłoby zabezpieczyć konstrukcję impregnatem do drewna. Ale pamiętaj, że w grządkach uprawiać będziesz pożywienie, a ono nie powinno mieć kontaktu z takimi impregnatami. No chyba, że wyłożysz całą konstrukcję wewnątrz za pomocą folii, która ograniczy kontakt gleby z drewnem.

Innym pomysłem może być wykorzystanie naturalnej impregnacji. Dawniej robiono to poprzez opalanie drewna ogniem.

Zabezpieczenie drewna przez opalanie

Warzywnik w skrzyni

Do zbudowania grządek podwyższonych możesz też wykorzystać gotowe rozwiązania - np. drewniane skrzynki.

Mają one dodatkową zaletę - są mobilne i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Dodatkowym smaczkiem może być zamontowanie kółek do dna. Takie skrzynie to nie tylko pomysł na grządki ale też doniczki.

Wykorzystanie drewnianej skrzynki jako podwyższonej grządki

Przy takich grządkach wykonanych ze skrzyń trzeba pamiętać o tych samych zasadach, o których już była mowa. Skrzynki wykonane z drewna będą chłonąć wodę i gnić. Trzeba je więc zabezpieczyć. W tym przypadku także zadziała folia i impregnacja.

Podwyższone grządki z palet

Podwyższone grządki można również przygotować z palet. Pierwszy sposób to rozebranie palety na części pierwsze, usunięcie starych gwoździ i wykonanie z nich konstrukcji takiej jaką pokazywałem już wcześniej.

Deski wykorzystywane do budowy palet najczęściej pochodzą z odmian o twardej strukturze drewna, ale są cienkie (niecałe 2 cm grubości). Trudno więc będzie wykonać z nich dużą konstrukcję.

Trzeba też pamiętać o przeszłości palet. Jeśli wcześniej były wykorzystywane do transportu żywności to raczej są bezpieczne dla Ciebie i Twojego ogrodu. Ale jeśli służyły do transportu środków chemicznych to raczej nie będzie z nich pożytku.

Grządki podwyższone wykonasz też z całych palet, a poniższe zdjęcia niech będą dla Ciebie małą inspiracją.

Grządki podwyższone z palet - inspiracje

Źródło: Pinterest

Grządki podwyższone z palet - inspiracje

Źródło: Pinterest

Grządki betonowe

Podwyższone grządki można też stworzyć z materiałów nieco bardziej wytrzymałych. A takim jest na pewno beton. Tu mamy znów przynajmniej kilka możliwości.

Pierwsza możliwość to oczywiście wylanie ścianek z betonu lub wymurowanie ich z betonowych bloczków. Ale są też gotowce i to jest druga możliwość. Można wykorzystać gotowe elementy betonowe służące do budowy ogrodzeń. Spójrz tylko na te przykłady.

Grządki podwyższone z betonu - inspiracje

Źródło: Pinterest

A skoro jesteśmy w tematyce budowlanej to jest jeszcze jeden materiał idealnie nadający się na podwyższone grządki. Jest nim cegła, która bardzo dobrze pasuje do wielu ogrodów.

Grządki podwyższone z cegieł - inspiracje

Źródło: Pinterest

Jeszcze trwalszym, a do tego bardziej naturalnym budulcem są kamienie. Do tego mamy w nich wybór kolorów - od szarych granitów, przez kolorowe polne otoczaki po żółte piaskowce i czarne bazalty. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Grządki podwyższone z kamienia - inspiracje

Źródło: Pinterest

Decydując się na tak trwałą konstrukcję trzeba jednak mieć na uwagę, że trudno będzie ją zmienić i raczej zostanie ona w naszym ogrodzie na długo. Nie jest więc to dobry wybór dla osób lubiących częste zmiany.

Gotowe grządki

Oczywiście można też kupić gotowe podwyższone grządki. I tutaj też każdy znajdzie coś dla siebie. Takie rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Na pewno są to produkty, które bardzo szybko można rozłożyć i mieć do dyspozycji. Do tego są trwałe i na pewno bezpieczne do uprawy warzyw. Osoby lubiące naturę, znajdą gotowe grządki z materiałów imitujących drewno, ale bardziej wytrzymałych.

Ale przede wszystkim do ich wykonania nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kosztownych narzędzi, ani materiałów, bo wszystko jest już w komplecie.

Minusem może być jedynie to, że gotowe wyroby mają już ściśle ograniczone wymiary, ale i tu producenci zazwyczaj dostarczają kilka wariantów każdego modelu.

Sprawdź jakie gotowe grządki podwyższone znajdziesz w naszym sklepie.

[product id="790,1794,1795"]

Czym wypełnić podwyższone grządki - warstwy gleby?

Gleba to przecież bardzo istotna sprawa. Trzeba ją przygotować jak najlepiej. Oczywiście można wrzucić dobrej jakości ziemię i to też zadziała. Ale można to zrobić też inaczej, dostarczając większej ilości składników pokarmowych, których rośliny będą potrzebować.

Zaczynając od dołu najlepiej przygotować następujące warstwy:

  • siatka przeciwko owadom, kretom i innym szkodnikom z ziemi (opcjonalnie);
  • 5% wysokości to warstwa kartonów i tektury;
  • kolejne 40-50% to kawałki drewna, gałęzie, wióry;
  • następne 10% to odpadki organiczne np. po żywności;
  • na to 10% warstwa kompostu;
  • i na sam koniec pozostałe miejsce wypełniamy dobrej jakości ziemią.

Jak wysokie powinny być podwyższone grządki?

Skoro już decydujesz się na podwyższone grządki to jednym z powodów na pewno jest wygoda ich użytkowania. Idealnie gdyby miały przynajmniej 30 - 40 cm głębokości. Nie musisz się wtedy zbyt mocno schylać, a wręcz możesz przy nich pracować na siedząco.

Pamiętaj, że przy takich grządkach możesz też pracować na stojąco, wtedy ich góra powinna znajdować się na wysokości ok. 80-90 cm (tak jak blaty szafek kuchennych).

Trzeba też pamiętać o tym, co będziesz w takich grządkach uprawiać i jak duże będą mieć korzenie te warzywa.

Ważnym wymiarem jest też długość. Ta nie powinna przekraczać 4-5 metrów, tak by łatwo było obejść grządkę dookoła.

Więcej porad w e - booku

do góry

Już prawie gotowe...

Wpisz swoje imię oraz adres email, na który mamy wysłać dostęp do e-booka!

Twoje imię:
Twój e-mail:
 

Już prawie gotowe...

Wpisz swoje imię oraz adres email, na który mamy wysłać powiadomienia!

Twoje imię:
Twój e-mail:
 

Już prawie gotowe...

Wpisz swoje imię oraz adres email, na który mamy wysłać kupon rabatowy!

Twoje imię:
Twój e-mail:
 

Potrzebujesz podpowiedzi?

Skontaktuj się z naszym doradcą pod numerem:

  58 500 54 88

Podczas rozmowy:

 Razem ustalicie czego dokładnie potrzebujesz

 Doradzi Ci w wyborze odpowiedniego produktu

 Odpowie na wszystkie Twoje pytania

 Zrealizuje razem z Tobą zamówienie

Godziny pracy infolinii:
poniedziałek - piątek: 08:00 - 17:00

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl