Doniczki torfowe na rozsady - zdrowe, praktyczne i naturalne. Jak prawidłowo ich używać?
Doniczki torfowe bają o roślinę od samego początku. Pozwalają się jej rozwijać w optymalnych warunkach, a kiedy spełnią swoje zadanie, rozkładają się, użyźniając glebę. Poniżej znajdziesz nasze produkty. A jakie są zalety takich doniczek, które rośliny w nich siać i co to są krążki torfowe? O tym przeczytasz przewijając w dół (pod produktami).
Kiedy i jak używać doniczek torfowych?
Przeznaczone są do uprawy z nasion. Wiele warzyw i kwiatów wysiewa się już w lutym, ale nie każda roślina wytrzyma zimowe warunki. Dlatego te, które nie są w stanie przetrwać na zewnątrz, trzeba siać do doniczek w pomieszczeniach i przesadzać do gruntu dopiero, kiedy temperatura jest wyższa i panuje więcej światła słonecznego.
Doniczki torfowe na rozsady to najlepszy wybór w przypadku roślin wczesnowiosennych. Powstały z mieszanki o składzie torfu i włókien drzewnych. Często mają także dodatek wapnia, dzięki któremu pomagają zachować właściwe pH podłoża. Cały materiał jest mocno sprasowany i w określonym czasie zaczyna się rozkładać.
Zalety doniczek torfowych - dla zdrowia roślin
Produkty te nie hamują wzrostu systemu korzeniowego. Bryła rozbudowuje się, a jej silna kondycja to podstawa zdrowia całej rośliny - to ona chłonie wszystkie substancje odżywcze z gleby. W dodatku biodegradowalne doniczki umieszcza się w ziemi wraz z całą sadzonką, dzięki czemu korzenie pozostają nienaruszone.
Wiele roślin nie przepada za przesadzaniem i zawsze po umieszczeniu w glebie potrzebują chwili, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków. W przypadku doniczek torfowych to zjawisko nie istnieje. Rośliny pozostają w znanym sobie środowisku. Nie muszą regenerować się po zmianie miejsca, ale od razu czują się jak u siebie. Dzięki temu płynnie się rozwijają, a w efekcie szybciej kwitną i owocują.
W doniczkach torfowych wszystkie warunki są zrównoważone. Torf jest przewiewny, dlatego nie pozwala gromadzić się wilgoci. W ten sposób minimalizuje szanse ataku pleśni i grzybów, co zdarza się w przypadku doniczek z plastiku. Młode siewki natleniają się, a ich korzenie nie gniją, gotując się w zbyt ciasnej czy ciepłej doniczce z tworzywa sztucznego. Optymalna i wyrównana temperatura sprawia, że kontynuują wzrost bez przeszkód.
Dlaczego opłaca się wybrać doniczki torfowe?
Istnieje jeszcze kilka dodatkowych zalet, które są ważne z punktu widzenia ogrodnika i tego, jak bardzo ułatwiają mu pracę:
- nie inwestujesz w plastikowe doniczki, które potem leżą bezużytecznie do kolejnej wiosny i zajmują miejsce;
- oszczędzasz czas, bo nie musisz ostrożnie wyjmować rośliny i pilnować jej korzeni;
- nie myjesz doniczek, przed i po użyciu;
- chronisz roślinę przed szkodnikami i chorobami, które mogłyby się zalęgnąć w wielorazowych tradycyjnych doniczkach;
Doniczki torfowe duże i małe - który rodzaj wybrać?
W sklepach znajdziesz pojemniki o różnych formach. Dopasuj swój wybór do roślin, które chcesz w nich posiać - przede wszystkim ich rozmiaru, a także ilości rozsad o tych samych potrzebach. W przypadku niektórych produktów nawet nie musisz dokupować podłoża!
Doniczki torfowe pojedyncze
Mają kształt kwadratowy lub okrągły i dostępne są w zróżnicowanych wymiarach. Nadają się do sadzonek większych roślin, wrażliwych na zmianę miejsca, czyli np.: bakłażanów, cukinii, dyni, arbuzów i melonów.
Wielodoniczki torfowe
Wykorzystasz je do rozsad roślin o drobnych nasionach. Służą przy większej liczbie siewek i są bardziej stabilne od pojedynczych. Dzięki komorom umieszczonym jedna przy drugiej, szybciej napełnisz je podłożem i równomiernie podlejesz.
Pamiętaj jednak, żeby je rozdzielić na osobne pojemniczki przed samym sadzeniem w ziemi, żeby systemy korzeniowe roślin nadal mogły się swobodnie rozwijać. W wielodoniczkach posadzisz przede wszystkim: marchewki, papryki, pory, pomidory i warzywa kapustne.
Krążki torfowe - okrągłe doniczki
To po prostu sprasowane podłoże, które otacza przepuszczalna siatka albo włóknina. Oprócz niego zawierają niekiedy również nawóz, który zapewnia roślinom składniki potrzebne do wzrostu. Pod wpływem wody pęcznieją i zwiększają swoją wysokość oraz objętość. Wówczas w zagłębieniu pośrodku umieszcza się nasiono.
Nie potrzebują żadnych dodatków - wystarczy, że zadbasz o wilgotność i postawisz w miejscu, w którym będa miały właściwą temperaturę i światło (naturalne lub sztuczne).
Jak sadzić rośliny w doniczkach torfowych?
To proste - napełnij doniczki podłożem dopasowanym do wymagań roślin, które chcesz posiać. Do wyboru masz sporo opcji - perlit, wermikulit, torf odkwaszony, gotowe podłoże dla roślin. Następnie posiej rośliny i podlej je ciepłą wodą, możesz użyć też zraszacza. Jeśli stosujesz krążki, nasącz je wodą, a kiedy napęcznieją, umieść nasiono w zagłębieniu. Suchy torf ma tendencję do wyciągania wody z korzeni, dlatego pilnuj, żeby doniczki miały odpowiednią wilgotność i najlepiej umieść je na tackach.
Jak długo rozkłada się doniczka torfowa?
Proces ten zaczyna się już w momencie, kiedy wypełnisz je podłożem. Jeśli zobaczysz na doniczkach ciemniejsze plamy, przypominające pleśń, to znak, że właśnie się zaczęło. Kontroluj ich stan, bo już wkrótce będziesz musiał posadzić je w ziemi.
Dobierz dobrze termin siewu, żeby doniczki nie zaczęły się zbyt wcześnie rozkładać - np. kiedy będzie jeszcze za zimno na umieszczenie ich w gruncie.
Doniczki torfowe z sadzonkami - przesadzanie do pojemników i gruntu
Kiedy sadzonki wyrosną, przesadź je na stałe miejsce. Jeśli sadzisz na zewnątrz, pamiętaj, żeby dać roślinom chwilę na przyzwyczajenie się do nowych warunków. W tym celu hartuj rozsady. Wynoś je na kilka godzin na świeże powietrze, a potem stopniowo wydłużaj ten czas.
Po kilku tygodniach umieść rozsady w docelowym miejscu. Jak to zrobić? Wykop dołek, w którym znajdzie się cała doniczka. Pojemniczek rozłoży się i użyźni glebę, zasilając roślinę w składniki odżywcze. Podczas pracy możesz nawet lekko naruszyć strukturę doniczki, żeby korzeniom łatwiej było się z niej wydostać. Doniczkę zakop na takiej głębokości, do której nie dociera powietrze, żeby nie wysychała, bo zacznie pobierać wilgoć z korzeni.
Doniczki torfowe to produkty dla osób, które uprawiają warzywa i kwiaty w ekologiczny sposób. Zapewniają siewkom naturalny wzrost, odżywiają je i pozwalają zaoszczędzić czas na pielęgnacji. Swobodny rozwój sprawia, że sadzonki wyrastają na silne i zdrowe rośliny