Opcje przeglądania
Producenci

Doniczki torfowe na rozsady - zdrowe, praktyczne i naturalne. Jak prawidłowo ich używać?

Doniczki torfowe bają o roślinę od samego początku. Pozwalają się jej rozwijać w optymalnych warunkach, a kiedy spełnią swoje zadanie, rozkładają się, użyźniając glebę. Poniżej znajdziesz nasze produkty. A jakie są zalety takich doniczek, które rośliny w nich siać i co to są krążki torfowe? O tym przeczytasz przewijając w dół (pod produktami).

 

Doniczki torfowe

Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 6x6 cm 20 szt. Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 6x6 cm 20 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 19,99 zł
szt.
zobacz więcej
Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 8x8 cm 24 szt. Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 8x8 cm 24 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 35,09 zł 38,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 8x8x8 cm – 18 szt. Doniczki Torfowe – Kwadratowe – 8x8x8 cm – 18 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 9,99 zł
zobacz więcej
Doniczki Torfowe – Okragłe – 8x8x8 cm – 24 szt. Doniczki Torfowe – Okragłe – 8x8x8 cm – 24 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Producent: Chomik
Cena: 29,99 zł
szt.
zobacz więcej
Doniczki Torfowe – Okrągłe – 20 szt. 6x6 cm Doniczki Torfowe – Okrągłe – 20 szt. 6x6 cm
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 17,09 zł 18,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Doniczki Torfowe – Palety 4x5 komórek – 72 szt. Doniczki Torfowe – Palety 4x5 komórek – 72 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 28,99 zł
szt.
zobacz więcej
Doniczki Uprawowe z włókna kokosowego 5 cm 12x3 szt. Doniczki Uprawowe z włókna kokosowego 5 cm 12x3 szt.
🌱 Produkt organiczny  
Producent: Green Star
Cena: 14,99 zł
szt.
zobacz więcej
Krążki Torfowe Pęczniejące Jiffy 44mm - 10 szt. - pH 6 Krążki Torfowe Pęczniejące Jiffy 44mm - 10 szt. - pH 6
🌱 Produkt organiczny  
Cena: 19,99 zł
szt.
zobacz więcej

Kiedy i jak używać doniczek torfowych?

Przeznaczone są do uprawy z nasion. Wiele warzyw i kwiatów wysiewa się już w lutym, ale nie każda roślina wytrzyma zimowe warunki. Dlatego te, które nie są w stanie przetrwać na zewnątrz, trzeba siać do doniczek w pomieszczeniach i przesadzać do gruntu dopiero, kiedy temperatura jest wyższa i panuje więcej światła słonecznego.

Doniczki torfowe na rozsady to najlepszy wybór w przypadku roślin wczesnowiosennych. Powstały z mieszanki o składzie torfu i włókien drzewnych. Często mają także dodatek wapnia, dzięki któremu pomagają zachować właściwe pH podłoża. Cały materiał jest mocno sprasowany i w określonym czasie zaczyna się rozkładać.

Zalety doniczek torfowych - dla zdrowia roślin

Produkty te nie hamują wzrostu systemu korzeniowego. Bryła rozbudowuje się, a jej silna kondycja to podstawa zdrowia całej rośliny - to ona chłonie wszystkie substancje odżywcze z gleby. W dodatku biodegradowalne doniczki umieszcza się w ziemi wraz z całą sadzonką, dzięki czemu korzenie pozostają nienaruszone.

Wiele roślin nie przepada za przesadzaniem i zawsze po umieszczeniu w glebie potrzebują chwili, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków. W przypadku doniczek torfowych to zjawisko nie istnieje. Rośliny pozostają w znanym sobie środowisku. Nie muszą regenerować się po zmianie miejsca, ale od razu czują się jak u siebie. Dzięki temu płynnie się rozwijają, a w efekcie szybciej kwitną i owocują.

W doniczkach torfowych wszystkie warunki są zrównoważone. Torf jest przewiewny, dlatego nie pozwala gromadzić się wilgoci. W ten sposób minimalizuje szanse ataku pleśni i grzybów, co zdarza się w przypadku doniczek z plastiku. Młode siewki natleniają się, a ich korzenie nie gniją, gotując się w zbyt ciasnej czy ciepłej doniczce z tworzywa sztucznego. Optymalna i wyrównana temperatura sprawia, że kontynuują wzrost bez przeszkód.

Dlaczego opłaca się wybrać doniczki torfowe?

Istnieje jeszcze kilka dodatkowych zalet, które są ważne z punktu widzenia ogrodnika i tego, jak bardzo ułatwiają mu pracę:

  • nie inwestujesz w plastikowe doniczki, które potem leżą bezużytecznie do kolejnej wiosny i zajmują miejsce;
  • oszczędzasz czas, bo nie musisz ostrożnie wyjmować rośliny i pilnować jej korzeni;
  • nie myjesz doniczek, przed i po użyciu;
  • chronisz roślinę przed szkodnikami i chorobami, które mogłyby się zalęgnąć w wielorazowych tradycyjnych doniczkach;

Doniczki torfowe duże i małe - który rodzaj wybrać?

W sklepach znajdziesz pojemniki o różnych formach. Dopasuj swój wybór do roślin, które chcesz w nich posiać - przede wszystkim ich rozmiaru, a także ilości rozsad o tych samych potrzebach. W przypadku niektórych produktów nawet nie musisz dokupować podłoża!

Doniczki torfowe pojedyncze

Mają kształt kwadratowy lub okrągły i dostępne są w zróżnicowanych wymiarach. Nadają się do sadzonek większych roślin, wrażliwych na zmianę miejsca, czyli np.: bakłażanów, cukinii, dyni, arbuzów i melonów.

Wielodoniczki torfowe

Wykorzystasz je do rozsad roślin o drobnych nasionach. Służą przy większej liczbie siewek i są bardziej stabilne od pojedynczych. Dzięki komorom umieszczonym jedna przy drugiej, szybciej napełnisz je podłożem i równomiernie podlejesz.

Pamiętaj jednak, żeby je rozdzielić na osobne pojemniczki przed samym sadzeniem w ziemi, żeby systemy korzeniowe roślin nadal mogły się swobodnie rozwijać. W wielodoniczkach posadzisz przede wszystkim: marchewki, papryki, pory, pomidory i warzywa kapustne.

Krążki torfowe - okrągłe doniczki

To po prostu sprasowane podłoże, które otacza przepuszczalna siatka albo włóknina. Oprócz niego zawierają niekiedy również nawóz, który zapewnia roślinom składniki potrzebne do wzrostu. Pod wpływem wody pęcznieją i zwiększają swoją wysokość oraz objętość. Wówczas w zagłębieniu pośrodku umieszcza się nasiono.

Nie potrzebują żadnych dodatków - wystarczy, że zadbasz o wilgotność i postawisz w miejscu, w którym będa miały właściwą temperaturę i światło (naturalne lub sztuczne).

Jak sadzić rośliny w doniczkach torfowych?

To proste - napełnij doniczki podłożem dopasowanym do wymagań roślin, które chcesz posiać. Do wyboru masz sporo opcji - perlit, wermikulit, torf odkwaszony, gotowe podłoże dla roślin. Następnie posiej rośliny i podlej je ciepłą wodą, możesz użyć też zraszacza. Jeśli stosujesz krążki, nasącz je wodą, a kiedy napęcznieją, umieść nasiono w zagłębieniu. Suchy torf ma tendencję do wyciągania wody z korzeni, dlatego pilnuj, żeby doniczki miały odpowiednią wilgotność i najlepiej umieść je na tackach.

Jak długo rozkłada się doniczka torfowa?

Proces ten zaczyna się już w momencie, kiedy wypełnisz je podłożem. Jeśli zobaczysz na doniczkach ciemniejsze plamy, przypominające pleśń, to znak, że właśnie się zaczęło. Kontroluj ich stan, bo już wkrótce będziesz musiał posadzić je w ziemi.

Dobierz dobrze termin siewu, żeby doniczki nie zaczęły się zbyt wcześnie rozkładać - np. kiedy będzie jeszcze za zimno na umieszczenie ich w gruncie.

Doniczki torfowe z sadzonkami - przesadzanie do pojemników i gruntu

Kiedy sadzonki wyrosną, przesadź je na stałe miejsce. Jeśli sadzisz na zewnątrz, pamiętaj, żeby dać roślinom chwilę na przyzwyczajenie się do nowych warunków. W tym celu hartuj rozsady. Wynoś je na kilka godzin na świeże powietrze, a potem stopniowo wydłużaj ten czas.

Po kilku tygodniach umieść rozsady w docelowym miejscu. Jak to zrobić? Wykop dołek, w którym znajdzie się cała doniczka. Pojemniczek rozłoży się i użyźni glebę, zasilając roślinę w składniki odżywcze. Podczas pracy możesz nawet lekko naruszyć strukturę doniczki, żeby korzeniom łatwiej było się z niej wydostać. Doniczkę zakop na takiej głębokości, do której nie dociera powietrze, żeby nie wysychała, bo zacznie pobierać wilgoć z korzeni.

Doniczki torfowe to produkty dla osób, które uprawiają warzywa i kwiaty w ekologiczny sposób. Zapewniają siewkom naturalny wzrost, odżywiają je i pozwalają zaoszczędzić czas na pielęgnacji. Swobodny rozwój sprawia, że sadzonki wyrastają na silne i zdrowe rośliny

do góry

Już prawie gotowe...

Wpisz swoje imię oraz adres email, na który mamy wysłać dostęp do e-booka!

Twoje imię:
Twój e-mail:
 

Już prawie gotowe...

Wpisz swoje imię oraz adres email, na który mamy wysłać kupon rabatowy!

Twoje imię:
Twój e-mail:
 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl